top of page

Harra Pætur ve Elinborg'un Hikayesi

Güncelleme tarihi: 30 Eyl 2021


"Sayfiye" isimli çalışmamın başrol oyuncusu, Faroe Adaları'nın 1982 çıkışlı dörtlü pul serisinin (burayı tıklayarak tüm seriye yaptığımız mini gösteriyi izleyebilirsiniz.) ilk pulu. Görünce ardındaki hikayeyi merak etmemek mümkün değil diyerek başlayayım sizlere de anlatmaya.

Harra Pætur ve Elinborg bir İskandinav baladı. Birbirlerini çok seven Pætur ve Elinborg'un pulda gördüğümüz sahnesiyle başlıyor masalımız.

Harra Pætur, "Uzun bir gemi seyahatine çıkacağım, dönmemi bekler misin?" diye soruyor Elinborg'a. "Kaç yıl sürecek?" diyor Elinborg. "Sekiz yıl." diyor Pætur. Bekleyeceğini söylüyor Elinborg.

Sekiz yıl boyunca ellerini camdan, gözlerini yoldan ayırmıyor genç kız; fakat gelen giden olmuyor.

Kasabaya uğrayan denizcilere soruyor sevdiğini. Danimarkalı soylu bir kadınla evlendiğini söylüyor denizciler Pætur'un.

Elinborg hemen Danimarka'ya gitmek istediğini söylüyor abisine; ama olumlu yanıt alamıyor. Bunun üzerine saçlarını kesiyor, denizci kılığına giriyor; ve Danimarka'ya giden bir gemiye atlıyor.

Zorlu bir deniz yolculuğu sonrası, Harra Pætur'un evlendiğini öğrendiği bayan Ingibjørg'un şatosunu buluyor ve çiftin karşısına çıkıyor. Soruyor Pætur'a: "Saygın bir adama yakışıyor mu verdiği sözleri tutmamak?"

Harra Pætur, geçmişe dair hiçbir şey hatırlamıyor o ana dek. Elinborg'u gördüğü anda sihirli bir şekilde geri geliyor hafızası. Olanları öğrenen bayan Ingibjørg pişmanlığını dile getirirken, Elinborg ve Harra Pætur evleri Faroe'ye dönmek üzere yola çıkıyorlar.

Ve onlar eriyor muradına diyerek bitiriyoruz masalımızı.


Dipnot: Bu hikayede bana ilginç gelen Pætur'un sevdiğini unutup gördüğünde hatırlaması; kahramanın bir büyü bozma hızıyla sevdiğine dönmesi motifi, bu balat türünün Avrupa'daki farklı varyasyonlarında sıkça kullanılıyormuş. "Jean, the Soldier, and Eulalie, The Devil's Daughter", "The Two Kings' Children", "The Master Maid", "Anthousa, Xanthousa, Chrisomalousa", "Snow-White-Fire-Red", "The True Bride", ve "Sweetheart Roland" benzer örnekler arasında geçiyor.


109 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page